Okçular Vakfı Gezi Raporu

0
OKÇULAR VAKFI GEZİ RAPORU
Raporu Hazırlayan: Abdullah Şimşek-Hüseyin YazıcıYer: Harbiye, Şişli/İstanbul Tarih: 20.12.2013

Genel Bilgi

 • Okçular tekkesi olarak da adlandırılmaktadır. 550 yıl önce kurulan tekke günümüze gelinceye kadar farklı nedenlerden dolayı tahribe uğramış harap olmuştur. Devlet tarafından restore edilip halka sunulan tekke şuan hizmet ve faaliyetlerine devam etmektedir. Dünyanın en büyük okçuluk tesisi haline gelen tekke geleneksel ata sporumuz olan ok ve okçuluğu tanıtmaktadır. Ok ve okçuluk, pek çok ulusun tarih sahnesine çıkışından itibaren rağbet ettikleri, avlanmanın yanı sıra bir harp sporu olarak özel önem verdikleri bir faaliyettir. Özellikle milletimiz bu sporla asırlar boyu iç içe yaşamıştır. Gerek savaşta, gerekse barışta askeri talimleri bir yarışma haline getirmiştir.

İçerik

  • Tepe üstüne kurulmuş Okçular Vakfı geniş bir alana yayılmaktadır. Kompleks halindeki yapıda cami, şadırvan, okçuluk ve tekkeye dair eşyaların sergilendiği müze, okçuluk ve dinle ilgili kitapları bulunduğu bir kütüphane, açık hava musallası ve toplantı odalarının olduğu bir bine vardır. Ata sporumuz olan okçuluğu öğretmeyi amaçlayan vakıfta, hocalar eşliğinde atış talimleri verilmektedir. Geniş açık alanda antrenman yerleri olduğu gibi kötü hava şartlarına karşı kapalı spor salonları da bulunmaktadır. Vakıfta toplantı yapılabilecek 2 tane şark köşesi tarzında salon vardır ve bir adet konferans salonu bulunmaktadır. Fitness salonuyla Peygamberimizin de dediği gibi  ‘Müslüman zinde olmalıdır’  hadisine binaen gençlere kondisyon yüklenmektedir.

Fizikî Yapı

  • Okçular vakfı vakıf görünümünden ziyade kompleks şeklindedir. Toplantı binası iki katlıdır. Camii ve şadırvan mevcuttur. Kompleks 6 bölümdür. Antrenman sahaları, müze, açık hava camisi, cami, kütüphane ve toplantı binasından oluşmaktadır

Ulaşım

  • Keçecipiri Mahallesi Fatih Sultan Minberi Sokak No: 1 Beyoğlu/İstanbul
  • Eminönü’nden M1 otobüsleri Okçular Vakfı’nın önüne kadar gidilmektedir.

Gezi Süresi

  • 1 Saat

Giriş Ücreti

 • Rezervasyon yaptırıldığı takdirde ücret verilmemektedir

Yapılabilecek Etkinlikler

  • Gruplar halinde rezervasyonla okçuluk eğitimleri verilmektedir.
  • Gruplar geldiğinde rahatça namaz kılınacak sohbet edilecek yerler mevcuttur.
  • Gruplara namazgâhta namaz kıldırılarak ecdadı hatırlatabilir, eski devirlerde camilerin üstünün kaplı olmadığı ilkel bir yöntemle namaz musallaları yapıldığı gösterilebilir.

  Rehber abilerle aylık şark tarzı salonlarda toplantılar yapılabilir.

 

Paylaş

Bir Yorum Bırakın