ÇOCUK VE GENÇ YAZARLAR 2071’DE İSTANBUL’U YAZIYOR

0

İBB Kültür A.Ş.’nin düzenlediği ve ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılabildiği Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması’nın bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyor.

BB Kültür A.Ş., MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile düzenlediği ve Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılabildiği Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması’nın bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyor. Bu yılın teması “2071’de İstanbul”. Küçük yazarlar hayallerinde 2071 yılına bir yolculuğa çıkacak ve karşılaştıkları İstanbul’u anlatacaklar. Kültür A.Ş.  Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması’na olan ilgi sebebiyle, bu yıl ilki düzenlenecek Genç Yazarlar Hikâye Yarışması’nı da başlatıyor.  9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin başvurabileceği “Genç Yazarlar Hikâye Yarışması” da aynı tema ve şartlar üzerinden gerçekleşecek. Başvurular 6 Şubat’ta sona erecek. Yarışma sonunda dereceye giren tüm hikâyeler kitap olarak yayımlanacak.

Çocukların ve gençlerin yaşadıkları şehri tanıması, hissetmesi ve bunu Türkçe’nin dil zenginliği içerisinde en güzel biçimde anlatmasını amaçlayan hikâye yarışmasının bu yılki teması “2071’de İstanbul” olarak belirlendi.

Genç Yazarlar Bu Yıl İlk Kez Yarışacak

Geçtiğimiz yıllarda “Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması” adıyla İstanbul geneli resmi ve özel okulların katılımıyla, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında gerçekleşen yarışmaya bu yıl gençler de dâhil oldu. 1. Genç Yazarlar Hikaye Yarışması’na İstanbul geneli resmi ve özel okulların katılımıyla, 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencileri katılabilecek.

Öğrenciler, “2071’de İstanbul” teması ile kaleme aldıkları hikâyelerini, 6 Şubat’ta okul müdürlüklerine teslim edecekler. Hikâyelerin, “Times New Roman” yazı karakteri ile 12 punto ile yazılmış olması ve en az 2, en fazla 3 A4 kâğıdı geçmeyecek uzunlukta olması gerekiyor.

Yarışmanın son başvuru tarihi 6 Şubat 2017

Ödüller

4. Çocuk Yazarlar Hikâye Yarışması sonunda: Birinciye, 1 adet iPad, Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki ve okul kütüphanesi için Kültür A.Ş. Çocuk Yayınları kitap seti; ikinciye, 1 adet iPod ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki; Üçüncüye, 1 adet fotoğraf makinesi ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki; dördüncüden onuncuya kadar mansiyona layık görülenlere ise Tablet PC ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 100 liralık kitap çeki hediye edilecek.

1. Genç Yazarlar Hikâye Yarışması sonunda ise: Birinciye, 5.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki; ikinciye, 4.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki; üçüncüye: 3.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki; dördüncüden onuncuya kadar mansiyon kazananlara ise 1.000 TL ve Kültür A.Ş. Yayınları’ndan 200 liralık kitap çeki hediye edilecek.

Ayrıca yarışmalarda ödül alan bütün öğrencilere madalya, okullarına plaket takdim edilecek.

En İyi Hikâyeler Kitap Olacak

İBB Kültür A.Ş., bu yılki elemelerden sonra seçilecek olan en başarılı on hikâyeyi de gelecek yıl kitaplaştıracak.

Kaynak: haber7.com

Paylaş

Bir Yorum Bırakın