Hava Kuvvetleri Müzesi Gezi Programı – Lider Eğitim

0
HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ GEZİ PROGRAMI
Yer: Yeşilköy/İstanbul Hazırlayan: Yaşar AYYILDIZ- Ömer Faruk DOĞAN
Genel Bilgi
 • Türk hava kuvvetleri 1Haziran 1911’de Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın emriyle Yarbay Süreyya İlmen Bey Başkanlığında ‘Havacılık komisyonu’ adı altında kuruldu. 1912 yılında Fransa’dan satın alınan 1 ve 2 kişilik birer Deperdussin tayyaresi ilk Türk tayyaresi oldu ve İstanbul Yeşilköy’de tayyare hangarları ve uçuş alanları yapılarak Türk havacılığının ilk adımları atıldı.1918’de Hava Kuvvetleri Müfettişliği Hava Müzesi kurma düşüncesiyle düşmandan ele geçirilen uçakların enkazları toplattırıldı. Hangarlarda ve depolarda korunan bu uçakların, Kartal/Maltepe’ye taşınırken büyük ölçüde hasar görmüş olması ve Kurtuluş Savaşındaki uçak kırımları Hava Müzesinin kurulmasını geciktirdi.
 • 1960’lı yıllarda Hava Müzesi kurulması fikri yeniden gündeme gelmiştir. 1963 yılında yayınlanan bir emir ile birliklerdeki mevcut uçakların bir adedinin korunması istenmiş ve 1966 yılında Hava Müzesi teşkilatı oluşturuldu. Hızlandırılan Hava Müzesi kurma çalışmaları sonucu 15 Mayıs 1971’de İzmir Cuma Ovasında açıldı. İzmir Cuma Ovası sivil Hava alanının genişletilmesi ile 1978 yılında Hava Müzesine yeni bir yerleşim alanı arayışına başladılar. Bu yer arayışlarının sonucunda Müzeler şehri olan aynı zamanda Türk Havacılığının doğduğu yer olan İstanbul/Yeşilköy’e taşınması kararlaştırıldı. 1978’de yapıma başlanan müze binası 1983 yılında tamamlandı.16 Ekim 1985’de dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından hizmete açıldı.
İçerik
 • Müzemize ilk girişte bizi şeref salonu karşılamaktadır. Müzemiz sırasıyla Türk Havacılığı Salonu, Büstler Salonu, Dünya Havacılığı Salonu, Uçak Hangarı, Mühimmatlar Salonu, Anılar Salonu, Silahlar Salonu, Maketler ve Kıyafetler Salonu ve açık sergi alanı bulunmaktadır.
 • Uçak Hangarı bölümünde P24-G(1936-1940) 1938 Kayseri Teyyare fabrikasında Polonya lisanslı üretilen Pezetelteyyarelerinin Dünyada kalan tek örneği bulunmaktadır.
 • Açık sergi alanında bulunan uçaklar bizlere 1900’lü yıllardaki uçaklarla günümüzdeki uçakların arasındaki farkları göstermektedir.
Fizikî Yapı
 • 65000 metrekare alan üzerinde kurulu Hava Kuvveleri Müzesi’nin 2500 metrekare kapalı, 12000 metrekare açık sergileme alanı bulunmaktadır. Hava Müzesi koleksiyonu; çeşitli hava araçları, hava araçlarına ait teçhizatlar, silahlar, motorlar, yer destek teçhizatları, üniformalar, yazılı belgeler, madalyalar, nişanlar ve diğer objelerden oluşmaktadır.
 • Açık ve kapalı alanlarda toplam 58 adet pervaneli uçak, jet uçağı ve helikopter sergilenmektedir. Hava Kuvvetleri müzesi uçak koleksiyonu ile dünya müzeleri arasında önemli bir yer almaktadır.
Ulaşım
 • Müzeye ulaşım gayet kolaydır. Marmaray’ın son durağı olan Kazlı Çeşme’den ‘’BN-3’’ numaralı otobüsün ‘’Hava müzesi’’ durağında inilerek ulaşılır.
 • İletişim:0212 663 24 90/ 22 68
Gezi Süresi
 • 1 ya da 1,5 saat
Giriş Ücreti
 • 6.00 TL (Tam), Öğrenci ücretsiz, grup gezilerinde randevu alınması gerekmektedir.
Yapılabilecek Etkinlikler
 • Oturup muhabbet edilecek durum değerlendirilmesi yapılabilecek kafeteryası mevcuttur.
Paylaş

Comments are closed.