Santral İstanbul Gezi Programı

0
SANTRAL İSTANBUL GEZİ PROGRAMI
Raporu Hazırlayan: Abdullah Şimşek Yer: Eyüp/İstanbul

Genel Bilgi

  • Korunarak santral İstanbul’a dönüştürülen Silahtarağa Elektrik Santrali, Osmanlı Devleti’nin kent ölçekli ilk elektrik santralidir. Tesis, İstanbul’un en eski endüstri bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1911′den 1983′e dek kente elektrik sağlamıştır. Benzersiz bir ulusal endüstriyel miras niteliği taşıyan Silahtarağa Elektrik Santrali’nin santral İstanbul’a dönüştürülmesine yönelik çalışmalar, kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla yürütüldü. Silahtarağa Elektrik Santrali’nin İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir. Santral İstanbul 8 Eylül 2007′de açıldı.

İçerik

  • Müzeye Bilgi Üniversitesinin Kampüsünden giriliyor. Girişte müzenin maketi ziyaretçileri karşılamaktadır. Elektriğe dair alet edevatlar;  Düzensiz Sarkaç, Sonsuzluğa Bak, Kıvılcım Merdiveni gibi uygulama aletleri bulunmaktadır. Ayrıca Kızılötesi kamerayla farklı bir bakış açısı ziyaretçilere gösterilmektedir. İkinci katta elektrik dağıtımına dair faal olmayan gerçek makinalar bulunmakta ve ziyaretçilere Silahtarağa Elektrik Santrali’nin açıldığı yıllarda ki havayı ve o tarihi tattırmaktadır. Ziyaretçileri heyecanlandıran devasa makinalar insanların dikkatini çekmektedir.

Fizikî Yapı

  • Bina eski yapıdır daha sonra restore edilip halka sunulmuştur. İçerisinde bulunan makinaların tamamı orijinalliğini korumakta ve iş görmemektedir. Santral İstanbul 3 bölme iki kattan oluşmaktadır.

Ulaşım

  • Eyüp’e vasıta ile 15 dakika uzaklıkta Fil Köprüsü yanındadır. Tam adresi; Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp/İstanbul

Gezi Süresi

  • 2 Saat

Giriş Ücreti

  • 175 TL (25 kişi için)

Yapılabilecek Etkinlikler

  • Öğrencilere yönelik  ‘enerji eğitimi programı’ , Müzenin sağladığı olanakları interaktif ünitelerle de destekleyen, farklı yaş gruplarına (1.2.3. sınıflar- 4.5. sınıflar-6.7.8 sınıflar) dönük zengin içerikli, eğlenerek ve aktif katılımcı olarak enerji üretimine yönelik programlar sunulmaktadır. Makinalar üzerinde çalışmalarla, yapılan eğlenceli elektrik üretim şekilleriyle ve zengin programıyla katılımcıların hoş zaman geçirmeleri sağlanıyor. Eğlencenin yanında katılımcıların akıllarında kalacak çok güzel bilgiler de sunuluyor.

 

Paylaş

Bir Yorum Bırakın