Şeyh Yahya Efendi Camii ve Türbesi Gezi Programı – Lider Eğitim

0

 


 ŞEYH YAHYA
EFENDİ CAMİİ ve TÜRBESİ 
GEZİ
RAPORU

Raporu Hazırlayan: Ömer Faruk DOĞAN – Yaşar AYYILDIZ

Yer: Beşiktaş-İSTANBUL


Tarih:18.03.2015

Genel Bilgi

·             Şeyh Yahya Efendi Camii ve türbesi Çırağan’da Yıldız tepelerinden denize doğru dik bir meyille alçalan arazi üzerinde setlerle ayrılmış olan bu sahadaki setlerin en üst tarafındaki setlerden biri üzerine kurulmuştur. Banisi 16.yy ileri gelen âlim,fazıl,şair,tabip ve mutasavvıf Beşiktaşlı Şeyh Yahya Efendi’dir. Şeyh Yahya Efendi Cambaziye Medresesindeki görevinden emekli olunca mezkûr manada dergâhını kurmuştur. 1570 yılında vefat edince Mimar Sinan’a türbe yaptırılarak oraya defnedilmiştir. Türbe ile Tevhidhane aynı dönemde yapılmıştır halen ayaktadır.

İçerik

·              Yahya Efendi Camii’nde avlu bulunmamaktadır. Hazireye açılan büyük bir kapıdan girilerek caminin camekânlı giriş kapınsa varılır. Giriş kapısının önündeki taşlıkta mermer bir kuyu bileziği ile “Selim- Fatiha 1278/1861–62” kitabeli havan biçiminde bir sadaka taşı bulunmaktadır. Girişin kapısının hemen solunda Sultan II. Abdülhamid’in yaptırdığı bir çeşme ve üzerinde Sultan II. Abdülhamid Tuğrası, tuğranın altında 1324–1906 tarihi, yanlarında da talikle yazılmış “Hamidiye Çeşmesi” ibaresi yer alır.

·             Cami ve türbenin girişi camekânlı ahşap bir kapıdandır. Kapının üzerinde “Edep Ya Hu” bunun altında da “Eline, diline, nefsine dikkat et” yazısı vardır.

·             Caminin giriş kapısından bir koridora girilir. Tavanı basit bir ahşap kaplama ile örtülü olan koridorun duvarları Kütahya Çinleri ile kaplanmış olup kuzey duvarlarındaki dört pencereden aydınlık almaktadır. Koridorun tam karşında abdest muslukları vardır. Burada Sultan II. Mahmud’un 1227/1812 tarihli tuğrası yer almaktadır.

·              Koridordan sağa (kıble istikametine) doğru ikinci bir koridor vardır. Bu koridorun solunda bir hazire ve sağ tarafında ise Şeyh Yahya Efendi’nin türbesi bulunmaktadır.

·              Cami imam-hatibi Yusuf Kenan Tophan müezzini Selahattin Arslan.

Fizikî Yapı

·              Camii (15×9 ebadında) dikdörtgen planlı kâgir ahşap kubbeli minaresiz bir yapıdır. Caminin iç alanı 200 metre kare toplam alanı ise 400 metre karedir.Cami-Tevhidhanesi şüphesiz İstanbuldaki benzerleri içinde konumu özellikle çevreye açılışı ve manzaraya hâkimiyeti açısından müstesna bir yere sahiptir. Şeyh Yahya Efendi Camii, bugün geniş bir alanı kapsayan etrafı mezarlarla çevrili büyük bir mezarlığın ortasında kalmıştır.

Ulaşım

·             Ulaşım gayet kolaydır. Üsküdar’dan vapurla ulaşım vardır.

Gezi Süresi

·             40 dakika

Giriş Ücreti

·             Ücretsiz

Yapılabilecek Etkinlikler

·             Cami gezisinden sonra konumundan dolayı gezilecek görülecek birçok yer vardır. Yıldız parkı, Yıldız sarayı, Deniz müzesi bunlardan bazılarıdır.

·             Her vakitte ayrı güzellikte manzarası vardır özellikte sabah namazından sonra bahçesinden manzara seyredilebilir.

Paylaş

Comments are closed.