Askeri Müze Gezi Programı

0
ASKERİ MÜZE GEZİ PROGRAMI
Raporu Hazırlayan: Abdullah Şimşek-Hüseyin YazıcıYer: Harbiye, Şişli/İstanbul Tarih: 14.12.2013

Genel Bilgi

 • Osmanlı Devleti’ne subay yetiştirmek için 1862 yılında kurulan Mekteb-i Hayriye günümüzde Harbiye Askeri Müze’si olarak adlandırılmaktadır. II. Abdülhamit tarafından yaptırılan okul binası daha sonraları çeşitli kurumlara ev sahipliği yapmış 1991′den sonra müze halini almıştır. Başlangıcından bugüne kadar yapıda işlevsel ve mekansal değişiklikler meydana gelmiş ve bina okuldan müzeye çevrilene kadar gerek iç, gerekse dış görünümü itibariyle birçok değişiklik geçirmiştir.

İçerik

   • Müzede, Orta Asya Türk Devletleri’nden günümüze kadar savaşlarda kullanılan silah, zırh, çeşitli portre ve hatıratlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kılıçlar, topuzlar, tüfekler, zırhlar, kalkanlar, toplar, oklar ve her türlü ateşli silahlar en fazla olanlardır. Ayrıca birçok ünlü kişinin silahı, çeşitli askeri giyim eşyaları, sancak ve kıymetli ganimetler müzenin değerini artırmaktadır. Bu eşyaların büyük bir kısmının ise halen orijinalliğini muhafaza etmesi müzeye ayrı bir değer katmıştır.
   • Bizans’ın Fatih Sultan Mehmed Han’ı denizden yapacağı saldırılara karşı durdurmak için Haliç’e gerdiği devasa zincir de bu müzede sergilenmektedir.

   Ayrıca müzenin ziyarete açık olduğu her gün saat 15.00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehterân ekibinin mehter gösterisi halka açık bir şekilde icra edilmektedir.

Fizikî Yapı

   • Müze geniş bir alana kurulmuştur. Girişinde askeri helikopter, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan top ve saldırı uçağı bulunmaktadır. Ziyaretçileri,  İstanbul’un hareketli ve yorucu gündelik hayatından uzaklaştıracak ağaçlar ve çiçekler karşılamaktadır.

   Müze içerisi 2 katlıdır. Geniş alana sahip olması hasebiyle 40 kişiye kadar gezi yapılabilir.

Ulaşım

  • İstanbul’un merkezi bir yerinde bulunan Taksim’ e yürüme mesafesindedir. Ayrıca ulaşım araçlarından metro kullanılarak Osmanbey durağında inilip yürünebilir.

  Tam adresi:  Valikonağı Caddesi, Harbiye 34298 Şişli/İstanbul

Gezi Süresi

  • Saat 15.00’da mehteran olduğu düşünülerek geziye başlanırsa mehter gösterisiyle birlikte 2 ya da 2,5 saat sürmektedir. Mehter gösterisi olmadan 1,5 saatte de gezilebilmektedir.

  Müze Pazartesi ve Salı günü hariç diğer günlerde 9.00-17.00 arası hizmet vermektedir.

Giriş Ücreti

 • Kişisel girişlerde 1.70 TL (öğrenci) olmakla birlikte kurum, kuruluş veya dernek adına önce arayıp rezervasyon yaptırıp sonra da yazılan dilekçe fax olarak gönderilerek ücretsiz giriş ve rehber gözetiminde gezi imkânı sağlanmaktadır.

Yapılabilecek Etkinlikler

  • Karakter Eğitimi gruplarıyla gidilmelidir. Gençlere ecdat şuuru tattırmanın bir yolu da geçmişte şanlı zaferler kazanan ordularımızın o günkü kullandıkları savaş aletlerini göstermeleri, şuan yaşadığımız toprakları almak için ne çabalar ve kanlar döküldüğü anlatılmalıdır
   • Gruplara her gün saat 15.00 da Mehter Bölüğünün mehter ziyafeti verilmektedir. Bu da geziyi canlandırıcı etkenlerdendir. Dinleyenleri heyecanlandırıp Osmanlı’yı hatırlamaları sağlanabilir.
   • Müzede bir tane mescit bulunmaktadır. Namazları vaktinde eda etmek için uygundur. Bir tek abdest almak için şadırvan eksiği bulunmaktadır. Gruplara müze ziyaretinden önce abdest aldırılmalı müzeyi gezdikten sonra sorunsuzca mescide gidip namaz kılınmalıdır.

   Gruplara gezi çıkışında geziye dair soruların sorulduğu ve rehberlerin değerlendirme yapabilecekleri bir kantin bulunmaktadır. Fiyatları da oldukça uygundur.

 

Paylaş

Bir Yorum Bırakın