OKÇULUK DİKKAT DAĞINIKLIĞINI TEDAVİ EDİYOR

0

Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Topaloğlu:”Okçuluk, dikkat dağınıklığında çok önemli rol oynayan, tedavi edici bir spor”

Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okçuluğa ilginin her geçen gün arttığını ve çocukların gelişimi açısından da önemli bir branş olduğunu kaydetti.

Okçuluğun temelde güce dayalı bir spor olmadığına dikkati çeken Topaloğlu, “Bu sporda konsantrasyon ve odaklanma çok önemli” dedi.

Okçuluğun dikkat dağınıklığında çok önemli rol oynayan bir spor olduğuna işaret eden Topaloğlu, “Tedavi edici bir spor. Birçok anne, baba, okullarda öğretmenlerin tespit ettikleri dikkat dağınıklığı olan çocukları bize getiriyor. Bizde gördüğü eğitimle bu rahatsızlığını çok rahatlıkla giderebiliyor” diye konuştu.

Okçuluğu bir “huzur sporu” olarak niteleyen Topaloğlu, sporcuların rakipten çok kendileriyle yarıştığını ifade etti. Topaloğlu, okçuluğun çocukların gelişimine de katkı sağladığını dile getirerek,  “Erkek sporcularımızın yanında bayan sporcularımız da büyük ilgi gösteriyor. Okçuluk, çocuklarımızın fiziki ve zihni gelişmelerine katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

”Okçuluk konsantrasyon sağlar”

Sporcunun sahaya çıkarak okunu atıp sonucunu aldığını belirten Topaloğlu, ” Yanındakinin ne yapıp ne yapmadığı onu çok ilgilendirmez. O sadece okunu atar puanını alır, kazanır veya kaybeder. Çok ciddi bir ruhi dinginliğe ulaşır. Okçuluk çok ciddi konsantrasyon sağlar” değerlendirmesinde bulundu.

Topaloğlu, okçuluğun elit ve kaliteli bir spor olduğunu anlatarak, ailelerin çocuklarını bu branşa yönlendirdiğini kaydetti. Türkiye olarak, dünya sıralamasında okçulukta ilk 10’un içerisinde yer aldıklarını ifade eden Topaloğlu, “Bazen beşinci bazen sekizinci oluyoruz. Yeri değişebiliyor ama sürekli ilk onun içerisindeyiz” şeklinde konuştu.
Kaynak:on5yirmi5.com

Paylaş

Bir Yorum Bırakın